Bela Lugosi 2

6. prosince 2008 v 8:35 | Moonlight

Bela Lugosi patří nejspíš k nejtajemnějším a nejfantastičtějším jevům Hollywoodu!!!...Kdo byl ve skutečnosti Mistr Bela Lugosi??Velice dobrý herec, který se vžil do své role upíra nebo pocházel opravdu z Transilvánie?

Tento úžasný herec se narodil asi v Maďarsku nebo snad v Rumunsku 22.10. 1882 . Hereckou kariéru začal v devatenácti letech, v první světové válce nastoupil do služby a byl 3x raněn. Roku 1917 začal hrát ve filmech pod pseudonymem Arisztid Olt, o rok později si začal říkat Bela Lugosi. V roce 1921 odplul do Ameriky, kde podepsal smlouvu s režií filmu The Right to Dream. Ale díky neznalosti angličtiny dostal vyhazov (dřívější role se učil odposlechem a anglištinu dokonale napodoboval). Pak produkci filmu zažaloval, spor prohrál a byly mu exekucí odebrány jeho osobní věci.
A teď se dostáváme k jeho osudné roli Draculy ve stejnojmenném filmu. Mnoho režisérů se snažilo získat svolení vdovy po B. Stockerovi na adaptaci románu Dracula pro divadlo. Nikomu se to prý nepovedlo až Belovi. Lugosi byl v nové roli nepřekonatelný a jeho herecký výkon strhával a jistě dodnes strhává obecenstvo. Zanedlouho přišla první filmová verze tohoto románu. Mnoho žen uhranul a mnoho žen chtělo spočinout v náručí samotného "vládce Temnot". Bela natáčel další filmy, kde většinou hrál upíry a monstra. Bela svou roli hrál tak autenticky, že se vše v podtatě promítalo do jeho běžného života.... Tato role ho automaticky, díky perfektně zvládnuté postavě, zaškatulkovala do šuplíku hrůzyplných postav a už nikdy se mu nepodařilo z této polohy vybočit - hrál například výtvor barona Frankensteina ve filmu Frankenstein Meets the Wolf Man (1943) nebo znovu Drákulu ve filmu Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948). Ve snaze najít i jinou práci bral často malé role a nakonec zakotvil u režiséra Eda Wooda (ten prý byl nejhorší režisér). To ho přivedlo k alkoholu a drogám (i přes to se dožil vysokého věku). Byl 5x ženatý a jeho nejkratší manželství trvalo 3 dny.
Nakonec Bela umírá v domě, kterému se říkalo Draculův hrad, v domě, na který se nikdy nenašel kupec. Na pohřbu pár lidí nahlédlo do rakve a z hrůzou oněměli. Bela v rakvi omládl, zhoustly a z tmavly mu vlasy, kůže se napnula a vypadal jako o pár desítek mladší. Hrob Bely Lugosiho se stal poutním místem všech lidí, kteří se zabývají vampirismem a záhrobím. Někteří se pokoušeli vykopat jeho rakev. Z tohoto důvodů byla za asistence policie a státu v 80. letech rakev Bely zalita vrstvou betonu. Na hřbitově Holly Cross dochází k záhadným jevům, od úmrtím, krádeže kříže z pomníku Bely až po očité svědky, kteří viděli Belu Lugosiho procházet se po hřbitově.Ovšem co je an tom pravdy se nejspíš už nikdy nedozvíme...
Kniha Nosferatu, Vampýrská Bible
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama