Postupy inkvizice

18. října 2008 v 16:39 | Moonlight
Jak již bylo řečeno, prvnotním impulsem který byl naprosto nutný bylo udání, a teprve poté mohlo následovat zatčení. I přes fakt, že málokdy proběhlo zatčení nečekaně jen pár obviněných uteklo před inkvizitory. Je fakt, že inkvizitoři vpadli do bytu uprostřed noci a zatkli dotyčnou osobu, ale informace o zatčení se roznesla mnohem dříve, než k zatčení opravdu došlo. Ale jen pár jich uteklo.
Někteří si totiž byli natolik jisti svojí nevinou, že s klidem šli před inkviziční soud. Někteří naopak neutíkali z důvodu rodiny a majetku, radši přetrpěli mučení a pak byli zproštěni obžaloby (někdy ;) )..
Jakmile byl dotyčný uvězněn, byl vyslíchán za pomoci těchto metod:
  1. Psychický nátlak
  2. Vyvolávání fyzické bolesti
  3. Španělská bota
  4. Skřipec
V prvním stupni se většinou obžalovany předvedl do mučírny,kde mu byl dán detailní popis všech nástrojů, které tam byli, a následně obžalovanému bylo ponecháno z pravidla 52 hodin na popřemýšlení a možném přiznání. Pokud se obžalovaný rozhodl nepřiznat, přistoupilo se k druhému stupni.
Druhým stupněm bylo vyvolávání fyzické bolesti, používali se k tomu speciální nástroje. Nejčastější v Českých zemích byly palečnice - dvě desky spojené šrouby které měli tupé ostny, takže se drtili palce na rukou a nohou
Třetím stupněm byla španělská bota - zařízení které bylo velmi podobné palečnicím, akorát se upevňovalo na nohy
Finálním stupněm byl skřipec. Na ten se obžalovaný upevňoval s rukama spoutanýma za zády, takže došlo k vykloubení končetin.
Pokud se obžalovaný přiznal, jeho majetek propadl církvi a byl odsouzen podle inkvizičních zákonů. Inkvizice přirozeně měla zájem na co nejrychlejším přiznáníz toho důvodu, že se tím zkracoval nutný pobyt obžalovaného ve věznici (který si sice platil ze svého, ale jeho majetek po případném odsouzení šel nejdříve na úhradu vězení). Rovněž se v inkvizičním vězení, ať se to může zdát nemožné, dodržovali nižší poměry. Je fakt, že obžalovaný byl odříznut od světa (a měnší nebo větší poplatek strážnému mu mohl přinést noviny..) nicméně pravidelně do věznice chodil holič a stříhal a upravoval obžalované. Být takovým holičem v inkviziční věznici dost vynášelo (a jak jsem již napsal, tak si vše vězni platili ze svého).

Zdroj:www.inkvizice.wz.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama